Najważniejszym celem każdego sprzedawcy jest to, by zdobyć jak najwięcej klientów, co przełoży się na jego wyższy dochód. Nie może on jednak myśleć tylko o pieniądzach, bo to najprostsza droga do tego, by klienci wybrali konkurencję. Powinien on przede wszystkim pamiętać o tym, żeby zapewnić każdemu konsumentowi komfortowe i wygodne dokonywanie zakupów. Jeśli się o to zatroszczy, ci będą wracać i polecać sklep innym osobom. O czym pamiętać, by osiągnąć ten ideał?

Sklep przyjazny użytkownikom – absolutna podstawa

Po pierwsze, sklep powinien odpowiadać potrzebom konsumenta. To absolutna podstawa, by klienci znaleźli w nim to, czego szukają, nie mając przy tym problemów z nawigacją. Niezwykle istotne, aby już podczas projektowania sklepu zadbać o UX – User Experience, czyli pozytywne doświadczenie użytkownika.

Witryna internetowa musi być zaprojektowana z uwzględnieniem tego, co najistotniejsze dla klienta – jego wygody, łatwości poszukiwania produktów i dokonywania zakupów. Wpływa to wymiernie na większą satysfakcję klientów, co przekłada się na zyski. Klienci zadowoleni, właściciel sklepu usatysfakcjonowany z przychodów – czy chcieć czegoś więcej?

Dostęp do sklepu – zawsze i wszędzie

Dawno już minęły czasy, gdy z internetu korzystało się tylko z komputera stacjonarnego lub tabletu. W dzisiejszych czasach z równą częstotliwością wykorzystuje się do tego celu urządzenia mobilne – smartfony i tablety. Nasz sklep powinien być więc przystosowany do tych wymogów. Określa się to jako responsywność, czyli dostosowanie układu strony internetowej do urządzeń mobilnych. To aktualnie konieczność, niezależnie od tego, jak duży jest nasz biznes i co oferujemy. Sklep oczywiście musi dobrze prezentować się na każdym – większym i mniejszym – ekranie.

Klient nie lubi czekać

Czas to pieniądz – o tej zasadzie powinien pamiętać każdy właściciel sklepu internetowego. Klienci lubią nie tylko komfort i łatwość robienia zakupów, ale i ważny jest dla nich czas. To dlatego strona nie może ładować się zbyt długo, bo działa to zniechęcająco dla każdego użytkownika. Sklep musi funkcjonować szybko i płynnie. Strony muszą wczytywać się sprawnie, bo w przeciwnym razie klienci się zniechęcą i odejdą do konkurencji, gdzie takich problemów nie uświadczą.

Zakupy w pełni bezpieczne

Sklepy internetowe muszą być też bezpieczne. Zatroszczmy się o to, wdrażając odpowiednie środki. Jednym z ważniejszych jest Certyfikat SSL – protokół sieciowy używany do bezpiecznych połączeń internetowych. Dzięki niemu dane na stronie www są zaszyfrowane, a więc trudne do odczytania dla złodziei i innej maści przestępców. Certyfikat SSL zapewnia poufność, chroni transakcje płatnicze i przesłane informacje (dane kontaktowe, osobowe, hasła loginy itp.).

Poznaj swoją grupę docelową

Wiadomo, że każdy sprzedawca chce mieć jak najwięcej klientów, lecz podstawową zasadą jest to, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie o własną grupę docelową, czyli taką, do której zamierzamy kierować ofertę. To tak jak z reklamami – są one przeznaczone do konkretnego targetu, nie do wszystkich. Musimy dokładnie znać potrzeby osób, do jakich chcemy dotrzeć – dowiedzieć się o ich oczekiwaniach, poznać ich cechy. To pozwoli nam kierować spersonalizowane przekazy marketingowe, troszcząc się o wartościowy ruch w sklepie. Weźmy pod uwagę, to co najważniejsze – nie tylko dane podstawowe (wiek, płeć, miejsce zamieszkania, poziom wykształcenia, wykonywany zawód), ale też bardziej szczegółowe (dochód, zainteresowania, sposób spędzania wolnego czasu, styl życia itd.).

Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne!

Wszystkie powyższe kwestie są bardzo istotne, lecz nie zapominajmy też, że klienci – jak to mówi znane powiedzenie – kupują oczami, wybierając produkty, które wyglądają ładnie. Biorąc to pod uwagę, zatroszczmy się, aby projekt graficzny sklepu rzeczywiście przypadł im do gustu. Pierwsze wrażenie jest kluczowe, jeszcze nim klient zainteresuje się asortymentem.

Weźmy sobie do serca te wszystkie kwestie i zastosujmy je w praktyce, dzięki czemu nasz sklep internetowy odniesie sukces!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj