W 2022 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 135 tysięcy pożarów. W niemal co czwartym przypadku były to pożary budynków mieszkalnych, w których łącznie zginęło 387 osób. Nic więc dziwnego, że Polacy coraz częściej decydują się na montaż systemów przeciwpożarowych w swoich domach. Pamiętajmy, że instalacja odpowiednich urządzeń może znacznie zredukować ryzyko poważnych konsekwencji pożaru. Co warto wiedzieć o systemach przeciwpożarowych? Gdzie zgłosić się po pomoc?

Profesjonalne systemy pożarowe informują o zagrożeniu w czterech fazach – niezależnie od tego, czy mówimy o domach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej, fabrykach czy biurach. Pierwszy sygnał zarządca budynku otrzymuje już w chwili wykrycia dymu widzialnego i niewidzialnego. Jest to moment, w którym ogień zaczyna się tlić, nie wywołując jeszcze pożaru. W tej fazie możliwa jest interwencja osób znajdujących się w domu lub zakładzie pracy. Zwykle wystarczy szybkie wykorzystanie gaśnicy – nie ma konieczności wzywania straży pożarnej.

O drugim stopniu zagrożenia możemy mówić, gdy pojawi się gęsty dym, utrudniający widoczność. To właśnie wtedy system wysyła sygnał do straży pożarnej. W akcji gaśniczej powinny uczestniczyć wyłącznie osoby przeszkolone pod względem bezpieczeństwa. O trzeciej i czwartej fazie pożaru możemy mówić w przypadku wystąpienia otwartego ognia, który niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze. Tutaj ważną rolę odgrywają czujki jonizacyjne i czujki płomienia.

Montaż systemu przeciwpożarowego

Profesjonalne systemy przeciwpożarowe w Krakowie oferowane są przez kilka firm specjalizujących się w montażu i serwisie Elektronicznych Systemów Zabezpieczeń i Automatyki Budynkowej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje firma Altes, która na krakowskim rynku działa od niemal 18 lat. Wieloletnia praktyka wsparta doskonałym zapleczem projektowym, technicznym i wdrożeniowym sprawiła, że współcześnie jest to jedna z wiodących marek na rynku. Jak przebiega proces montażu?

W pierwszym etapie fachowcy badają obszar, wymagający ochrony przeciwpożarowej. Następnie w porozumieniu z klientem omawiany jest plan rozmieszczenia urządzeń, zgodnie z liczbą pomieszczeń i specyfiką budynku. Całość jest każdorazowo konsultowana z rzeczoznawcą ds. Ppoż. Jeżeli wszystko jest w porządku – we wskazanych pomieszczeniach specjaliści montują niezbędne urządzenia oraz testują system. To właśnie na tym etapie jest on podłączany do systemu Państwowej Straży Pożarnej, który gwarantuje nam szybką reakcję służb w przypadku wystąpienia zagrożenia. Pamiętajmy, że system przeciwpożarowy to jeden z podstawowych typów zabezpieczeń, a więc musi być on niezawodny i niezwykle czuły. Z tego powodu warto wybrać firmę, która oferuje całodobowy serwis i regularne przeglądy techniczne. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że całość będzie funkcjonowała w sposób prawidłowy i uchroni nas przed nieszczęśliwymi skutkami pożaru.

Jedną z firm, która oferują kompleksowe usługi w tym zakresie jest właśnie firma Altes. W razie wystąpienia ewentualnych problemów lub awarii zespół pozostaje do naszej dyspozycji przez 24 h na dobę – przez 365 dni w roku. To doskonały wybór dla osób, które cenią sobie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Ponadto system może być także połączony z alarmem oraz rozwiązaniami typu smart-home. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz ochrony przeciwpożarowej w domu czy w firmie – wybór urządzeń oferowanych przez Altes z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj