Kasy fiskalne online to nowocześnie zaprojektowane urządzenia, które wspomagają prawidłowe realizowanie procesu rejestrowania sprzedaży. Dodatkowo odpowiadają za sprawne drukowanie paragonów fiskalnych i przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas. Jak widać pełnią wiele ważnych funkcji i korzystają z nich różni przedsiębiorcy. Co istotniejsze trzeba zadbać o to, aby były podłączone z siecią telekomunikacyjną.

Kasy fiskalne online – na jakiej zasadzie działają? Za co odpowiadają?

Kasy fiskalne online niosą za sobą wiele zalet. Przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas odbywa się w sposób płynny, ciągły oraz automatyczny. Oczywiście trzeba to regularnie nadzorować i sprawować nad tym pieczę, ale dla wielu przedsiębiorców jest to spore udogodnienie. Dodatkowo kasy fiskalne w wersji online odpowiadają za:

  • zapisywanie kopii drukowanych dokumentów w wewnętrznej pamięci chronionej,
  • udostępnianie opcji numeru wydruku numeru NIP nabywcy na paragonach,
  • sprawną i bezproblemową współpracę z terminalami płatniczymi.

Godne podkreślenia jest to, że aktualizacja oprogramowania odbywa się w tym przypadku w stu procentach zdalnie. Dzięki temu po drodze omija się wiele różnych usterek i problemów.

Kasy fiskalne online – jakie dane przesyłają do CRK?

Warto mieć pełną świadomość tego jakie konkretnie dane kasy fiskalne online przesyłają do wspomnianego wyżej CRK. Są to przede wszystkim: dane z paragonów, informacje o danych podatnika związane z fiskalizacją, sprawozdania dobowe, informacje o przeglądach technicznych i zmianach stawek podatku oraz informacje o zmianach adresu punktu sprzedaży.

Jak widać jest tego dość dużo, ale na szczęście nie trzeba się tym zbytnio zamartwiać, ponieważ cały proces odbywa się automatycznie i dane trafiają do systemu teleinformatycznego konkretnej administracji skarbowej.

Kasy fiskalne online – kto musi z nich korzystać? Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Korzystanie z kas fiskalnych online jest ściśle określone w ustawie o VAT. Warto się z nią dokładnie zapoznać, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mieli pewność, że nie łamią obowiązujących przepisów i nie narażają się na surowe konsekwencje.

Od 2020 roku z kas fiskalnych online muszą korzystać firmy świadczące usługi naprawy motorowerów i pojazdów silnikowych oraz sprzedające olej napędowy, gaz do napędu silników spalinowych i benzynę silnikową. Od 2021 roku taki obowiązek został nałożony m.in. na firmy zajmujące się usługami fryzjerskimi, hotelowymi, budowlanymi, prawniczymi, kosmetycznymi i kosmetologicznymi, ale też trudniące się sprzedażą węgla oraz brykietu.

Podstawowym zadaniem kas fiskalnych online jest uszczelnienie polskiego systemu podatkowego oraz nawiązanie walki z lukami w podatku VAT. Wpływa to jednocześnie na zwiększenie akceptacji płatności bezgotówkowych i dostępu do pieniądza elektronicznego. Ponadto korzystanie z kas fiskalnych online pozwala na szybkie wycofanie z eksploatacji przestarzałych urządzeń, których nie można w żaden sposób dostosować do aktualnych wymagań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj