Branża farmaceutyczna jest obwarowana wieloma przepisami. Dotyczą one nie tylko samej produkcji medykamentów, ale również ich opakowań. Istotną rolę odgrywa również odpowiedni transport leków. Muszą być wówczas spełnione nie tylko normy dotyczące higieny, ale także temperatury, która pozwoli zachować pełne właściwości przewożonych towarów. Z tego powodu tak istotne są opakowania leków, które mają chronić medykamenty przed wilgocią, wahaniem temperatur czy promieniowaniem słonecznym, a także kontaktem z innymi czynnikami. Jak powstają? Podpowiadamy.

Z czego wykonuje się nowoczesne opakowania leków?

Nowoczesne opakowania leków mają za zadanie zapewnić stabilność substancji aktywnych, zabezpieczyć je przed utlenieniem i zepsuciem. Odpowiadają więc za trwałość i bezpieczeństwo stosowania medykamentów. Z tego powodu muszą spełniać ściśle określone wymagania. Opakowania na leki dobierane są do rodzaju medykamentów.

Wykonywane są z polietylenu, polipropylenu czy polichlorku winylu. Ten pierwszy materiał najczęściej stosowany jest do produkcji zakrętek, butelek czy tłoków do strzykawki. Ten drugi z kolei używany jest do tworzenia butelek na krople do oczu, a także blistrów na niektóre leki. PVC zaś sprawdza się do podczas produkcji opakowań typu blister. Niektóre medykamenty wciąż przechowuje się w szklanych pojemnikach. W takim przypadku jednak konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie takiego wyrobu.

Opakowania do transportu leków

Bardzo istotną rolę w przemyśle farmaceutycznym odgrywają też opakowania do transportu leków, czyli te, które używane są podczas przewożenia medykamentów z hurtowni do apteki. One również muszą spełniać odpowiednie normy. Bardzo istotne jest, aby gwarantowały odpowiednio niską temperaturę podczas przewozu leków. Z tego powodu najczęściej wykonywane są z EPS, czyli z polistyrenu ekspandowanego, potocznie nazywanego styropianem.

To materiał niezwykle lekki i jednocześnie wytrzymały, który zapewnia dobrą amortyzację i termoizolację przewożonych w nim leków. Opakowania farmaceutyczne wykonane w technologii EPS zapewniają więc chłód medykamentom podczas transportu i mogą być wykorzystywane nawet podczas ich przewożenia na dłuższych trasach.

Jak wygląda produkcja opakowań styropianowych do transportu leków?

EPS otrzymywany jest w procesie polimeryzacji styrenu. Ten zaś jest produktem ubocznym, uzyskiwanym podczas rafinacji ropy naftowej. Sam styropian z kolei wytwarzany jest dzięki energicznemu ogrzewaniu granulek polistyrenu parą wodną. Jest to dość skomplikowany proces, który wymaga sporej wiedzy. Dlatego żeby opakowanie z EPS spełniało właściwe dla przemysłu farmaceutycznego normy, powinno być wytworzone przez specjalistyczną firmę, która zatrudnia fachowców i dysponuje odpowiednim zasobem maszyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj