Istnieje wiele rodzajów uszkodzeń dysku twardego – niestety wszystkie wiążą się z utratą danych. Na dysku przechowujemy nie tylko cenne pamiątki w postaci rodzinnych zdjęć i filmów z wakacji oraz ważnych uroczystości. Przechowujemy na nim również dokumenty służbowe – dlatego utrata tych danych to dla wielu ogromny problem i powód do zmartwień. Czy w przypadku uszkodzonego dysku możliwe jest odzyskanie danych? Jeżeli tak – jaki sposób będzie najlepszy? Odpowiadamy!

Uszkodzony dysk – objawy

Warto zdać sobie sprawę z tego, że dyski z reguły nie ulegają uszkodzeniu w mgnieniu oka. Przed całkowitym uszkodzeniem tego podzespołu można zauważyć objawy, które zwiastują awarię. Należą do nich: spowolnienie pracy komputera, brak możliwości otwarcia plików czy samoistne znikanie danych. Zdarza się również, że dysk wydaje dziwne odgłosy – piszczenie, świszczenie, stukanie, zgrzytanie itp. Ponadto na ekranie często pojawiają się tzw. Blue Screeny, a komputer może często się zawieszać. Jeżeli zauważyłeś takie objawy w Twoim komputerze, nie zwlekaj z udaniem się do serwisu.

Odzyskiwanie danych z dysku

Jeżeli nie zauważyliśmy w porę powyższych objawów, a nasz dysk uległ już uszkodzeniu – z pewnością mamy do czynienia z utraconymi danymi. I tu rodzi się pytanie – czy odzyskanie tych danych jest w ogóle możliwe? W skrócie – w większości przypadków, tak. Możliwe jest odzyskanie nawet całości utraconych plików – dane w takich przypadkach nie są całkowicie usuwane. Są natomiast odpowiednio oznaczone, przygotowane do nadpisania. Miejsce na dysku pozostaje tak jakby „wolne”, jednak pliki nadal pozostają zapamiętane – gotowe do zastąpienia przez następne pliki. Dlatego o ile nie zapiszemy kolejnych danych – odzyskanie danych z dysku będzie możliwe.

Utrata danych to dla wielu ogromne zmartwienie. Odzyskiwanie danych z dysku to bardzo skomplikowany proces, wymagający precyzyjnych narzędzi oraz bardzo dużej wiedzy. Dlatego ważne jest korzystanie z usług rzetelnej firmy, która ma w tym zakresie duże doświadczenie, jest odpowiednio wyposażona. Pamiętaj, aby nie zwlekać – zwiększysz tym samym szanse na odzyskanie swoich danych.

Jak odzyskać dane z dysku?

W przypadku utraty danych, użytkownicy najczęściej kierują swoją uwagę w stronę wyszukiwarki, przeglądają fora internetowe. Czytając różne wpisy, można odnieść wrażenie, że najlepszym sposobem na odzyskanie danych z dysku jest działanie we własnym zakresie, korzystając z różnych programów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku uszkodzenia dysku przywrócenie danych jest bardzo trudne, a użytkownicy najczęściej nie posiadają specjalistycznej wiedzy, ani odpowiednich narzędzi.

Programy do odzyskiwania danych – czy są skuteczne?

Internet zalewa obecnie masa informacji o darmowych, czy też płatnych programach do samodzielnego odzyskiwania danych z dysku. W teorii wszystko wygląda pięknie – ściągasz program, instalujesz go na swoim dysku, po czym wgrywasz odzyskane dane. Jednak w praktyce tak pięknie już nie jest – okazuje się bowiem, że tak naprawdę doszło do pomieszania oraz nadpisania danych. A już częściowe nadpisanie może sprawić, że odzyskanie utraconej zawartości będzie niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ pliki nie zapisują się na dysku w sposób ciągły – jeżeli nadpisany będzie jakikolwiek fragment pliku, z reszty elementów może się nie udać odbudowanie jego struktury logicznej. Dlatego instalowanie jakiegokolwiek programu na dysku, zamiast przybliżyć nas do odzyskania danych – tylko niweczy nasz zamiar. Warto pamiętać również o tym, że bezpłatne programy są najczęściej zupełnie bezwartościowe, a te płatne z kolei wymagają ogromnej wiedzy z zakresu data recovery. Tylko specjalista wie, jakich narzędzi użyć – i jak z nich korzystać.

Samodzielny demontaż dysku

Inną metodą polecaną przez internautów, jest demontaż komputera i samodzielna naprawa uszkodzonego dysku. Można nawet spotkać się z opinią, że przyłożenie talerzy do innego dysku może być pomocne. Po pierwsze każda zmiana w położeniu talerzy względem siebie często kończy się całkowitym uszkodzeniem dysku. Po drugie – już sam demontaż może sprawić, że dojdzie do rozkalibrowania dysku. Specjaliści zawsze starają się jak najmniej ingerować we wnętrze dysku. Nawet jeżeli inne metody zawiodły i konieczne są bardziej drastyczne środki – profesjonaliści posiadają nie tylko odpowiednią wiedzę, ale również wszelkie niezbędne narzędzia do wykonywania takich operacji.

Utrata danych – co robić?

  • Nie uruchamiaj komputera (nawet w celu przeglądania Internetu).
  • Nie próbuj korzystać z programów do samodzielnego odzyskiwania danych.
  • Pod żadnych pozorem nie zapisuj nowych plików na dysku.
  • Jeżeli dane zostały utracone w trakcie pracy programu – wyłącz komputer. Nie zamykaj wcześniej danego programu; nie uruchamiaj ponownie urządzenia.
  • Zgłoś się do profesjonalnego laboratorium odzyskiwania danych.

Jeżeli chcesz odzyskać swoje dane – skontaktuj się z Kliniką Danych. Podejmujemy się odzyskania danych nawet w najtrudniejszych przypadkach – mamy za sobą ogromną liczbę sukcesów, pomogliśmy wielu naszym Klientom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj